292
1085564

Hugo Elmqvist

(Sverige, 1862-1930)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Hugo Elmqvist
(Sverige, 1862-1930)

vas, Stockholm, Jugend, 1900-talets början.

Patinerad brons, reliefdekor av lönnblad, näsor och trollsländor, signerad H.E_r, undertill även T6 och stämplad HE. Höjd 40 cm.

Mynningen lite ojämn.