326
1095633

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
44 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.

Tenn, ostämplad, i form av lagerbladskrams, diameter 49,5 cm.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.