435
1077709
Alexander Calder
(1898-1976)

Utan titel

Signerad Calder och daterad -69. Gouache och tusch på Canson and Montgolfier wove-papper, 74 x 109 cm.
Verket är registrerat med arkivnr A13769 hos Calder Foundation, New York.

Utropspris:

500 000 - 700 000 SEK

48 077 - 67 308 EUR

Klubbat pris:
450 000 SEK
Proveniens

Loudner Poulain, Paris, 1 april 1979, kat nr 17.
Svensk privatsamling.
Inköpt av nuvarande ägare i mitten av 1980-talet.

Övrigt

I konstnärsbiografier är det inte ovanligt att läsa om hur den unge konstnären på grund av sitt yrkesval gick emot familj, samhället etc. Det är inte ofta man hör om en son till ett konstnärspar som väljer att läsa till ingenjör istället för att bli konstnär. Så var fallet med Alexander Calder, eller ”Sandy” som de flesta kallade honom. Men lyckligtvis tog han sitt förnuft till fånga och inledde sin konstnärliga karriär ca 5 år efter att han gått ut Stevens Institute of Technology. I sina mobiler och "stabiler" eftersträvade Calder det perfekta tillståndet av balans och rörelse.

Tidigt utvecklade han också en passion för gouacher. Genom att måla med denna teknik kunde han förena sin kärlek till teckningen och hans känsla för färg. Vid första anblicken kan dessa gouacher synas enkla och abstrakta, men vid närmare anblick är de uppbyggda av mästerligt dragna linjer som, liksom i hans mobiler, skapar en perfekt balans i kompositionen. Genom hans förkärlek för primärfärgerna blir hans gouacher vibrerande och pulserande mästerverk.

Konstnär/formgivare

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89