435
1077709

Alexander Calder

(United States, 1898-1976)
500 000 - 700 000 SEK
44 400 - 62 100 EUR
46 300 - 64 800 USD
Hammer price
450 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Alexander Calder
(United States, 1898-1976)

Untitled

Signed Calder and dated -69. Gouache and Indian ink on Canson and Montgolfier wove paper, 74 x 109 cm. This work is registered in the archives of the Calder Foundation, New York, under application number A13769.

Provenance

Loudner Poulain, Paris, 1 April 1979, cat no 17.
Swedish private collection.
Acquired by the present owner in the mid 80s.

More information

I konstnärsbiografier är det inte ovanligt att läsa om hur den unge konstnären på grund av sitt yrkesval gick emot familj, samhället etc. Det är inte ofta man hör om en son till ett konstnärspar som väljer att läsa till ingenjör istället för att bli konstnär. Så var fallet med Alexander Calder, eller ”Sandy” som de flesta kallade honom. Men lyckligtvis tog han sitt förnuft till fånga och inledde sin konstnärliga karriär ca 5 år efter att han gått ut Stevens Institute of Technology. I sina mobiler och "stabiler" eftersträvade Calder det perfekta tillståndet av balans och rörelse.

Tidigt utvecklade han också en passion för gouacher. Genom att måla med denna teknik kunde han förena sin kärlek till teckningen och hans känsla för färg. Vid första anblicken kan dessa gouacher synas enkla och abstrakta, men vid närmare anblick är de uppbyggda av mästerligt dragna linjer som, liksom i hans mobiler, skapar en perfekt balans i kompositionen. Genom hans förkärlek för primärfärgerna blir hans gouacher vibrerande och pulserande mästerverk.