575
1100030

PORTFÖLJ

(Sverige)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
PORTFÖLJ
(Sverige)

"Bonjour Max Ernst" (24)

Den kompletta portföljen med 24 grafiska blad av; Pierre Alechinsky, Arman, Enrico Baj, Hans Bellmer, Ben, César, Willam Copley, André Francois, Haïm Kern, Wifredo Lam, Roy Lichtenstein, Man Ray, André Masson, Roberto Matta, Jean Messagier, Joan Miró, Henry Moore, Bert-Johnny Nilsson, Meret Oppenheim, Roland Penrose, Niki de Saint Phalle, Dorothea Tanning, Gérard Titus Carmel och Paul Wunderlich, samtliga signerade och numrerade 22/100, textsidor samt justification du tirage signerat av Louis Aragon, exemplar 22, utgiven av Georges Visat, Paris 1975-76. Förvarade lösa i linneklädd skyddsportfölj. Arches-papper, 68 x 53 cm.

Corlett 137 (Lichtenstein). Dupin 936 (Miró). Cramer 342 (Moore).