576
1100545

PORTFÖLJ

(Sverige)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
PORTFÖLJ
(Sverige)

"Paroles Peintes I+II" (41)

2 volymer innehållande utvalda dikter och korta prosaverk av flera författare, åtföljd av originaletsningar av olika konstnärer. Éditions O. Lazar-Vernet, Paris. "Paroles Peintes I", 1962, med originalgrafik av Chagall, Magnelli, Zadkine, Gilioli, Ubac, Bissiere, Jacobsen, Fiorini, Ernst, Bona, Braque, Dufour, Lepatre och Vieillard. "Paroles Peintes II", 1965, originalgrafik av Viera Da Silva, Giacometti, Serpan, Vessereau, Bryen, Wogensky, Alechinsky, Deyrolle, Lam, Arp, Sugai, Zanartu, Wessel och Fautrier. Deluxe-upplaga numrerad 8/15, med 14 osignerade etsningar på Japon-nacré samt en ytterligare upplaga om 14 blad per bok med etsningar på Japan-papper handsignerade och numrerade av konstnärerna själva samt en ytterligare upplaga med 13 etsningar i "sanguine". Inbundna med dekorerade pärmar, i kassett, 39 x 30,5 cm.

Vallier 183 (Braque), Cramer 51/Kornfeld 121 (Chagall).