586
1100543

Salvador Dalí

(Spanien, 1904-1989)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 180 - 7 060 EUR
6 450 - 7 370 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Salvador Dalí
(Spanien, 1904-1989)

Portfölj, "Dix Recettes d'Immortalité" (11)

Den kompletta portföljen med 11 signerade, numrerade och attesterade torrnålsetsningar, heliogravyrer (5 i färg eller med guldfolie), hors-text, titelsida, text på franska (med separat översättning på engelska). Signerad av konstnären, textredigeraren och Descharnes på försättsbladet, exemplar K av 40 hors commerce-exemplar utöver upplagan om 210, utgiven av Audouin-Descharnes, Paris. Alla blad signerade i blyerts och numrerade K/Z, samt med stämpel. Alla blad separat inbundna (som utgivet) med respektive text i pappersomslag. En originalteckning i tusch med dedikation på försättsbladet. Pappersomslag i original med förgylld titel, "resväska" i genomskinlig akrylplast med telefon och lås i metall med konstnärens namn och titel på ryggen.

Michler & Löpsinger 567-577; Field 73-20

Konstnär

Salvador Dalí, föddes 1904 i Spanien och dog 1989. Han är en av 1900-talets mest populära konstnärer och en av våra mest uppmärksammade surrealister. Dalís tidiga måleri visar påverkan av kubism, Pittura Metafisica och nysaklighet. Han inspirerades till stor del även av klassiska mästare. 1927 kom Dalí till Paris och 1929 upptogs han i surrealistgruppen med André Bréton som ledare. Dalí var mycket påverkad av Freuds paranoisk-kritiska metod, som innebär att allt tolkas symboliskt.

Få personer har ett så säreget universum som Salvador Dali där en fantasirik mix av galenskap utförd med teknisk perfektion och exakthet regerar. Som konstnär var Dalí en sann renässansmänniska som verkade inom konst, film, litteratur, teater och mode. Alla dessa olika strängar och hans popularitet visar än idag att hans konst väckte och såg något som ingen annan kunde överföra från tanke till verk.