587
1100544

Raoul Dufy, efter

(Frankrike, 1877-1953)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Raoul Dufy, efter
(Frankrike, 1877-1953)

Portfölj "La Feé Electricité" (10)

Den kompletta portföljen med 10 färglitografier av Charles Sorlier efter Dufy, 1953, på Arches-papper, den första litografin signerad av utgivaren a tergo och numrerad 132/350. Tryckt av Mourlot, Paris och utgiven av Pierre Berès, Paris. I blå textilklädd mapp. Bladstorlek 101,5 x 63,5 cm.

The huge fresco upon which these prints were based was commissioned for the 1937 International Exposition in Paris for the entrance to the Pavillon de la Lumière et de l’Électricité (The Pavilion of Light and Electricity), built by Robert Mallet-Stevens on the Champ de Mars. It was donated to the Musée d’art moderne de la ville de Paris and installed in 1964. When combined the ten prints in this series re-create the panoramic view of the mural.