110
1098879

SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld och bronserad. Kopplade ljusarmar av mässing. Krön med räfflad medaljong, bandrosett och lagergirlanger. Höjd 95, bredd 54 cm.

Senare spegelglas, bakstycke saknas, senare ljusarm.