116
1075199

LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Stomme av mässing behängd med prismor. Korgbotten. Ljusring med reliefbeslag av blommor. Höjd 109, diam 82 cm.

Sparljuspipa borrad för el. Delvis senare prismor.

Proveniens

Tidigare Hofstallmästare Carl Gustaf von Platen och fru Olga von Platen född Wijk, Strandvägen 45, Stockholm

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 47.