Madeleine Pyk – en samling F769
117
1075211

LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 820 - 4 360 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Stomme av mässing behängd med prismor. Korgbotten. Ljusring med reliefbeslag av blommor. Höjd 109, diam 82 cm.

Sparljuspipa borrad för el. Delvis senare prismor.

Proveniens

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 47.