127
1102338

LJUSSTAKAR, ett par, Berlin, 1810/20-tal, empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Gjutjärn. Hermformat skaft med gudinnan Ceres med ymnighetshorn på rund bladornerad sockel. Höjd 32,5 cm.

En sockel med skada, del av palmett saknas.

Forschler-Tarrasch Anne, European Cast Iron, The Gustav Lamprecht and Maurice Garbáty Collections, Birmingham Museum of Art, 2009, sid. 289, nr 795, jämför avbildad likadan ljusstake, daterad 1810-20.

Arenhövel, Willmuth, Eisen statt Gold, Preussischer Eisenkunstguss aus dem Schloss Charlottenburg, dem Berlin Museum und anderen Sammlungen, Berlin 1982, sid. 168, nr 352, jämför avbildad likadan ljusstake gjuten på Kungliga preussiska gjuteriet 1810-20.
Signums svenska konsthistoria, Karl Johanstidens konst, Signum 1999, Gjutjärn av Barbro Hovstadius, sid 350, jämför likadan ljusstake.