143
1092863

BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Flankerande bevingade kvinnofigurer. Nedtill bladhölstrad. Sockel av spräcklig marmor. Höjd exkl. lampmontering 50 cm. Medföljer modern vit skärm.

Omarbetad prydnadsvas till lampa med senare borrhål. Dekorbortfall, kvinnofigurernas trumpeter saknas. Ej funktionstestad. Sockel med nagg.

Ottomeyer och Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del 1, jämför vas av Claude Gall (1759-1815), sid. 365, nr 5.12.8.

Claude Galle (1759-1815), en av de främsta franska bronsfabrikörerna, var verksam från 1805 på Rue Vivienne fram till sin död 1815, då hans son Gérard-Jean fortsatte rörelsen på samma adress fram till 1822.