145
1098865

VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt CAUSARD HGR DU ROY SUIVT LA COUR" (urmakarebröder Georges och Edme verksamma i Paris 1770/80 och var "Horloger du Roi suivant la Cour". Krönande figur omgiven av blomkvistar, nedtill duvpar. Höjd 77, bredd 48 cm. Pendel medföljer.

Mindre dekordelar saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.