145
1098865

VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt CAUSARD HGR DU ROY SUIVT LA COUR" (urmakarebröder Georges och Edme verksamma i Paris 1770/80 och var "Horloger du Roi suivant la Cour". Krönande figur omgiven av blomkvistar, nedtill duvpar. Höjd 77, bredd 48 cm. Pendel medföljer.

Mindre dekordelar saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.