146
1098884

VÄGGPENDYL, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Skulpterat, förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Peter Ernst STOCKHOLM". Krönande urna. Urhus med kannelyrer, urnor och lagergirlanger. Höjd 116, bredd 52 cm. Pendel medföljer.