147
1113947

VÄGGPENDYL, av Erik Lindgren (mästare i Stockholm 1754-1779), gustaviansk, 1770-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Eric Lindgren Stockholm". Dekor av urna, lagergirlanger och rosor. Höjd 96, bredd 45 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Avslutande bladhölstrad knopp senare. Ej funktionstestad.