148
1098893

VÄGGPENDYL, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831), sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Peter Strengberg Stockholm". Krön med rosor och lagerkvistar, pendelhus med dekor i verre eglomisé. Nedtill bladhölstrad konsol. Höjd 92, bredd 56 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.