149
1055459

GOLVUR, Daniel Quare och Stephen Horseman, London, tidigt 1700-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Fanerat med valnöt. Urtavlan signerad: "Dan: Quare Ste: Horseman London" och numrerad 188. Urtavlan av mässing, försilvrad sifferring. 30-dagarsverk. Med tim-, minut- och sekund- och datumvisare. Höjd 241, basens längd 52 cm. Två lod, pendel, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Huvens överdel saknas. Fanerskador. Slitage. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Daniel Quare och Stephen Horseman ingick kompanjonskap ungefär 1716 och som fortsatte till Daniel Quares död 1724. Därefter använde Horseman namnet Quare & Horseman fram till 1730.