152
1102390

BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (urmakare i Stockholm 1811-1839), sengustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Biskviporslin och förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Cedergren Stockholm". Dam i hatt vid fågelbo. Längd 20, bredd 13, höjd 27 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage.