153
1105780

BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (urmakare i Stockholm 1792-1829), empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris

Förgylld brons och vit marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Dahlström Stockholm". Krönande lejon. Längd 20, bredd 14, höjd 32 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Marmor med kantskador, emaljskador vid nyckelhål. Ej funktionstestad.