180
1034033

Dosa, silver, ostämplad, möjligen Sverige omkring 1700, barock.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 770 - 1 940 EUR
1 840 - 2 030 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Delvis förgylld, oval, sargen med rikt driven dekor av keruber. Locket med dekor av bebådelsen i hög relief, frånsidan med graverat spegelmonogram under kunglig krona. Längd 9,5 cm, vikt 130 gram.

Proveniens

Enligt tradition sägs dosan vara en gåva från Fredrik I till hans mätress Hedvig Ulrika Taube i samband med deras gemensamma barn, Fredrik Wilhelm, Greve von Hessensteins födelse 1735.
Esbjörn Kronbergs samling.

Kersti Holmquist: Hallwylska silversamlingen, Stockholm 1999, jämför dosa nr 492, sid 287