21
1098864

HÖRNBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Fanerat med mahogny. Skiva och hyllplan av vit marmor. Beslag och konsoler av mässing. I sargen låda. Märkt med brännstämpel på ovansidan under skivan: tre kronor EXP (möbel för export, exportstämpeln i bruk från 1766). Längd 62, bredd 36, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Översta marmorskivan senare.

Kommerskollegium påbjöd 1766 att nya möbler, som anmälts för export, skulle förses med exportstämpel "tre kronor EXP". Under 1700-talet dominerade den merkantilistiska politiken med mål att uppnå positiv handelsbalans. Tanken var att landets rikedomar skulle byggas genom att exportera så mycket som möjligt och importera så lite som möjligt. Den inhemska tillverkningen skyddades genom importtullar och exporten subventionerades genom exportpremier. Exporten av de stockholmstillverkade möblerna gick i huvudsak till Östersjöområdet, främst till Svenska Pommern, Ryssland och Danmark.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

171. David Yarrow, "Ranthambore National Park, India, 2013".
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK