20
1075187
KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Skulpterat, förgyllt och bronserat. Skiva av spräcklig marmor. På fyra svängda ben med fotkryss. Rikt snidad dekor av rocailler, blomstergirlanger, frukter och musselformationer. Längd 131, bredd 59, höjd 83 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 444 - 1 925 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Proveniens

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 46.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37