1075187

20. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Skulpterat, förgyllt och bronserat. Skiva av spräcklig marmor. På fyra svängda ben med fotkryss. Rikt snidad dekor av rocailler, blomstergirlanger, frukter och musselformationer. Längd 131, bredd 59, höjd 83 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 444 - 1 925 EUR
Klubbat pris
28 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 46.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto