Mahogny och magognyfaner. Skivorna av mahogny. I kortsargen låda. Genombrutna hörnkonsoler. En med klistrad handskriven etikett i låda "Gottlieb Iversson Kongl Slotts Snickare och Schatoullmakare i Stockholm Desbr 1803". Längd 88,5, bredd 41,5, bredd med utfällda klaffar 86, höjd 77 cm.
Märken. Repor.