24
1098849

BORD, sengustavianskt stockholmsarbete i Gottlieb Iwersson art, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 210 - 3 090 EUR
2 300 - 3 220 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Lister, konsoler och knappar av mässing. Halvrunt med utvikbar skiva. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Diam 98, höjd 76,5 cm.