243
1055271

FABERGE, verkmästare August Hollming, cigarettetui, guld, S:t Petersburg 1908-1917. Inventarienr 24374.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Rektangulärt med godronnerad dekor i trekanter, låsknapp med safir. Stämplad K. Fabergé i kyrilliska, verkmästarens initialer och guldstandard 56 samt ristat inventarienummer 24374. Mått 8,6 x 7,1 cm, vikt 104 gram.

Proveniens

Inköpt i S:t Petersburg runt 1900 av holländska konsulen Hendrik van Gilse van der Pals.