244
1111179

Jean-Charles Dubos, dosa, guld 18k, Paris 1758, kontrollör Eloy Brichard.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris

Oval, med dekor av ovala reserver med blombuketter i relief mot räfflad fond. Stämplar inuti på locket, botten samt sidan. Längd 5 cm, bredd 4 cm, höjd 2,5 cm, vikt 55 gram

Proveniens

Enligt uppgift kommer dosan från franska grevinnan Marie Stanislas Josefine Sparre (1764-1824) gift med Fredrik Tersmeden (1752-1819) hans bouppteckning nämner under "Guld": 1. Snusdosa väger 24. ducater om 18 carat.
Dosan upptagen 1896 i skiftet efter deras sondotter Margareta, gift Eketrä (1826-1896) och tillföll då dottern Ebba, gift von Engeström (1859-1946), hon har antecknat: "Tillhört Grevinnan Sparre min mors farmor" .
Därefter i arv på kvinnosidan till nuvarande ägare