254
1087628

TÄCKE, rölakan, ca 197 x 117,5 cm, Skåne 1810, sannolikt Gärds eller Villands härad.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Två ihopsydda delar. Rött mittfält med rader av polykroma stiliserade blommor, oktogoner med stiliserade livsträd, åttabladsstjärnor och S. Röd bård med blommor, S och på långsidorna inskriptioner: RTOD OLSN HANA IOH:DOTR ANNO 1810 BOEL:LAS DOTR och :LARS:OLSSON:HANA:IOH:DOTR:ANNO 1810:BOL:LS:DOTR:.

Abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar.

Proveniens

Se Willborg, Peter:
Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, plansch sid 22-23.