255
989695

TÄCKE, rölakan, ca 183 x 134,5 cm, Skåne 1853, sannolikt Färs härad.

Utropspris
12 000 SEK
1 050 EUR
1 100 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Två ihopsydda delar. Fyra rader polykroma oktogoner med stående ryttare och ryttarinnor på hästar, män, kvinnor, hjortar, fåglar, blommor, träd och inskriptioner: AF EN HUED FADER OCh EN ÖM MODER HANDSK, DET FAR JAG TACKA ER FÖR DENNA KAST BNRA PRAS samt ANNA NDIOR NOS AOD 1853. Bred sicksackmönstrad bård med blommor och S. Baksidan med påsydd etikett: Landsh Nils Persson .....

Liten fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador.

Jämför ICOC XII, 2011 Stockholm, Stockholm/Värnamo 2012, redaktör Granlund, Anette, text och färgplanscher sid. 124-125.