261
1098892

MATTA, antik Bidjar kelly, ca 587 x 230 cm.

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 220 - 1 400 EUR
1 280 - 1 460 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Abrasher. Rödmelerad spegel med tre stora sammanhängande mörkblå medaljonger och hörnornament med polykromt heratimönster. Rödmelerad huvudbård med stiliserad blomranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, ställvis något hård och knakande. Sidorna med smärre trampveck och skador.