262
1093545

MATTA, "Dehbaf", Afghanistan, ca 677,5 x 461 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Benvit botten med stort polykromt spaljé-, palmett- och blommönster. Bred rödmelerad huvudbård med stor bladranka, palmetter, blommor och blommande träd.

Något slitage, smutsig, fläckar.

Proveniens

Nessims mattor,