27
1113942

BORD, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814), sengustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Fanerat med alrot och mahogny. Lister och pärlbård av mässing. I sargen låda med fack och två små lådor. På fottrissor av förgylld mässing. Signerad i låda med tryckt pappersetikett "F. A. Eckstein Snickare och Schatullmakare i Stockholm BOR I HUSET No 28 I ST CLARABERGSGRÄND". Längd 60, bredd 42, höjd 77,5 cm. Nyckel finns.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 97-98.

Fredrik August Ecksteins mästerstycke från 1794 bestod av ett skrivbord med uppsats i mahogny och förgyllda detaljer. Skrivbordet står idag på Gripsholms slott. Han tillhörde en familj där flera av dem blev snickarmästare i Stockholm. Hans farfar Friedrich var född i Nürnberg och blev mästare i Stockholm omkring 1730. Friedrichs son Carl Gustaf blev även han mästare med ett valnötsskåp som mästerstycke 1765. Även Friedrichs brorson Johan Conrad flyttade till Sverige och blev snickarmästare i Stockholm 1750. Johan Conrad var Georg Haupts läromästare 1754-59. Fredriks August bror Carl Gustaf, som fick samma namn som fadern, blev hovmålare och var medhjälpare till Louis Masreliez vid dekorationsarbeten på Stockholms slott, Hagapaviljongen och Arvfurstens palats.