28
1080364

BORD, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Fanerat med mahogny och lönn. Fottrissor av mässing. Rektangulär skiva. I sargen låda med fack. Inläggningar av linjer och geometriska mönster. Längd 60, bredd 44, höjd 73 cm. Nyckel finns.