270
1070466

MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 202 x 140 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Benvitt landskap med polykrom dekor av ridande shah med följe, herde med getter, vattendrag med fiskar och medaljong med inskription: Hekayate Anushiravān-e-ādel (Berättelsen om Anushiravan den rättvise). I fonden palats. Mörkblå huvudbård med blomsterurnor och kartuscher med inskriptioner. Sekundärbårder med inskriptioner. I bårderna berättelsen om hans majestät Khosrau I även kallad Anushirvan, vilket betyder den Odödliga själen, känd som Anushiravan den rättvise.

Ställvis lite blekt (den nedersta delen). Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna med skador.

Khosrau I regerade 531–579, den tjugonde sasanidiske kungen av Persiska riket och den mest kände och beundrade av de sasanidiska kungarna.
Khosrau I grundade många städer och uppförde många magnifika palats, samt initierade reparationer av handelsvägar såväl som byggandet av många broar och dammar. Under hans regering upplevde Persiska riket en guldålder beträffande konst och vetenskap, varigenom den sasanidiska dynastin nådde sin höjdpunkt i ära och välstånd. (Wikipedia)