Terrakottafärgad botten med polykroma blommor, frukter och fyra medaljonger med lekande lejonhundar. Gul huvudbård med symboler och blommor.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar. Hela bården på en kortsida senare.
Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Uddevalla 1985, färgplansch 101, sid 88.