283
1107945

MATTA, semiantik Täbris, ca 593,5 x 398,5 cm, signerad Nämatzade.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris

Benvit botten övermönstrad med blomsterornament, medaljonger och träd i gult, blekrosa, mörkblått och olika bruna nyanser. Bred blekrosa huvudbård med blommande träd och stor blomranka. En sekundärbård med liten inskription: Nämatzade.

Fuktlukt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Sidorna med trampveck och skador.