Benvit botten övermönstrad med blomsterornament, medaljonger och träd i gult, blekrosa, mörkblått och olika bruna nyanser. Bred blekrosa huvudbård med blommande träd och stor blomranka. En sekundärbård med liten inskription: Nämatzade.
Fuktlukt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Sidorna med trampveck och skador.