285
1108811

MATTA, semiantik Täbris, ca 351,5 x 262,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Röd botten med polykrom mittmedaljong med pseudoskrift, fåglar, Fenix fåglar, mytologiska djur, djurhuvuden, palmett- och blomslingor, molnband, reserver med hjort vid blommande träd. Ljust grön huvudbård med stora palmett-, arabesk- och blomslingor.

Något slitage, smärre fläckar, litet hål. Baksidan med smärre malskador och obetydliga fällningar, sidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Bukowskis Klassiska höstauktion 1996: 502, katalognummer 1262.