286
1104633

MATTA, semiantik Täbris, ca 342 x 269 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Ljusgrön botten med polykrom mittmedaljong, stiliserade blom- och palmettrankor samt medaljonger med hjort, blommande träd och blommor, skål med fisk, hjälm och sablar. Rött ramverk med palmetter, blommor, blad och molnband. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. Signatur i yttre sekundärbården: Haddadian.

Något slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela, smärre klösmärken. Sidorna med smärre trampveck och skador, två skadade hörn.