29
1098844

DAMARBETSBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt, 1770-talets andra hälft.

Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 700 - 133 000 EUR
93 500 - 140 000 USD
Klubbat pris
2 000 000 SEK

Fanerat med färgad björk, amarant, rosenträ, citronträ, buxbom och grönfärgad lönn. Beslag av förgylld mässing i form av bladrosetter, bandfläta och lister. I kortsarger låda. På skivan inläggningar av kvinnlig figurmedaljong flankerad av blomrosetter i grillageverk, samt omgivande linjeornering. Hörnen med skuggade kannelyrer. Fyrsidiga nedåt avsmalnade ben med lagerfestoner. Fottrissor av mässing. Längd 67,5, bredd 38,5, höjd 74,5 cm. Nyckel finns.

Skivan med torrsprickor. Igensatta hål efter syredskap.

Proveniens

Grevinnan Sofia Lovisa Mörner af Morlanda (1762-1821) gift 1792 med Johan Wilhelm Sprengtport, friherre Sprengtporten (1720-1795). Hans omfångsrika bouppteckning 1796 upptar på Sparreholm (Södermanland) "1 Sybord med inlagt arbete och förgyllning hörer till Grefvinnans Sänkammare", säkerligen identiskt med auktionens bord.
Via arv till hans sondotterdotter Ulrika Strömfelt (1854-1916) gift 1874 med Gustaf Celsing (1843-1921).
Hans sterbhus, såld Bukowskis A 226, 22-23 september 1921, kat nr 168, pl 12.
Generalkonsul Karl Bergsten (1869-1953), hans samling inköpt på ovanstående auktion.
Därefter i privat samling.

Svenska Hem i ord och bilder, red Albin Roosval, 1916: Beylon, Ulriksdals och Haga slotts ståthållarebostad, samt öfverkammmarherre Gustaf Celsings hem, sid 141, katalognumret avbildat sid. 140.

Samling Bergsten Stockholm III, Stockholm 1950, red Karl Asplund: Uppslag V, nr 1.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, katalognumret avbildat på heluppslag sid. 166-167.

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar, nr 92, 1979, jämför avbildat bord, nr 67 sid. 200-201, som är signerat och daterat av Georg Haupt 1777 och som har stora likheter med auktionens katalognummer både vad det gäller inläggningar på skivan, sarger, ben, samt sargens förgyllda bronser.

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar, nr 92, 1979, en av sekretärerna på Tullgarns slott, avbildat sid. 94-95, nr 10.

GEORG HAUPTS DAMARBETSBORD

Auktionens damarbetsbord av Georg Haupt är till storlek, form och dekorering närmast identiskt med ett bord som han har signerat och daterat ”fait par George Haupt Ebeniste du Roy à Stockholm l’an 1777”. Det som skiljer bordens intarsiadekor är skivans medaljongmotiv, samt mindre variationer av linjeorneringen. Även sargens rika dekor av förgylld mässing är likadan. Skivans övergripande intarisadekor återfinns även på två Haupt-sekretärer från 1778 på Tullgarns slott, samt på ett damarbetsbord av Haupt i Kungl. Husgerådskammaren (inv.nr 217).

Ett av Haupts favoritmotiv på möbler var medaljonger med antikiserande mans- och kvinnohuvuden i profil. Porträttmedaljongen förekom redan på Haupts mästerstycke och kan härledas till Jean-Charles Delafosses förlagor i Nouvelle Iconologie Historique från 1767. Porträttet på Haupts mästerstycke föreställer drottning Lovisa Ulrika. I regel föreställde dock figurhuvudena ingen bestämd person. Haupt beskrev själv motivtypen som ”inlagd Medaillon och antiquet hufvud” i en räkning till prinsessan Hedvig Elisabeth Charlotta 1777.

Från sina år i Paris hämtade han även dekoren i form av ett rutmönster fyllt med blomrosetter, s.k. grillage- eller quadrillagedekor, eller som Haupt själv kallade det ”rosetter uti mosaique”, eller bara ”mosaique”, vilket var dåtidens franska benämning.