1078791

KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerat med valnöt, ben och sköldpaddsimitation, svärtade detaljer. Beslag av mässing. Elva lådor. Bakom dörr fem lådor och två lönnfack. Mått utan senare underrede längd 118, bredd 46,5, höjd 83 cm. Mått inkl. underrede 122, bredd 54, höjd 162 cm. Nyckel finns.

Senare underrede. Kompletterad. Lagningar.