1098867

4. HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Beslag av förgylld mässing. Skivor av marmor s.k. Brèche d'Aleppe. Dörr framför hyllplan. Inläggningar i rutor, fält och band. En signerad med kallstämpel på övre högra hörnet "L BOUDIN", samt märkt med skråstämpel "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 77, bredd 55, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Marmorskivorna med lagningar.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK / 9 625 - 12 031 EUR
Klubbat pris
80 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto