1098867

HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Beslag av förgylld mässing. Skivor av marmor s.k. Brèche d'Aleppe. Dörr framför hyllplan. Inläggningar i rutor, fält och band. En signerad med kallstämpel på övre högra hörnet "L BOUDIN", samt märkt med skråstämpel "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 77, bredd 55, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Marmorskivorna med lagningar.