1098867
HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Beslag av förgylld mässing. Skivor av marmor s.k. Brèche d'Aleppe. Dörr framför hyllplan. Inläggningar i rutor, fält och band. En signerad med kallstämpel på övre högra hörnet "L BOUDIN", samt märkt med skråstämpel "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 77, bredd 55, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Marmorskivorna med lagningar.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

9 625 - 12 031 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37