320
1076433

PRAKTURNOR, ett par, porslin. Meissen, omkring 1900.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Efter modell av Ernst August Leuteritz 1861. Balusterformade med ormhänklar, glaserade i koboltblått med rik förgyllning på fot, mynning och hänklar. Höjd 38,5 cm.

Förgyllning med slitage.