PRAKTURNOR, ett par, porslin. Meissen, omkring 1900.
Efter modell av Ernst August Leuteritz 1861. Balusterformade med ormhänklar, glaserade i koboltblått med rik förgyllning på fot, mynning och hänklar. Höjd 38,5 cm.
Förgyllning med slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in