34
1416374
GUERIDON, sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld, bronserad, skivan vitmarmorerad. Tassfötter grönmålade för att imitera ärgad brons. Upptill snidade kvinnohuvuden. Höjd 90, skivans diam 33, längd 35 cm.

Slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 925 - 2 406 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37