341
1062030

Carl Skånberg & Ernst Josephson

(Sverige)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
(Sverige)

"Utsikt över Gustaf Adolfs torg med slottet"

Olja på papp-pannå 17,5 x 26,5 cm. A tergo med påskrift: "Målad af Carl Skånberg och Ernst Josephson den 9 Oktober 1880 från Rydbergs Café".

Proveniens

Fru Ellen Skånberg-Gyllensvärd (Carl Skånbergs änka); privat samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", 1951, kat nr 125 (felaktigt katalogiserad som akvarell).

Viggo Loos, "Carl Skånberg", 1947, upptagen i katalogen sid 376 som nr 247.

Katalognumret, vilket fångar vyn från dåvarande Rydbergs Café, utfördes enligt utsago av Richard Bergh tillsammans med Ernst Josephson.