346
1079479

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Från Pålsundet V"

Signerad Vi: Forssell. Utförd under 1880-talet. Olja på pannå 40 x 50,5 cm.

Proveniens

Taxeringsintendent C.G. Willgren, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 446, "Internationella Höstauktionen", 4-7 november 1986", kat nr 49; privat samling.

Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Victor Forssell. 1846-1931. Minnesutställning", september 1950.

Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, omnämnd samt avbildad sid 94 och upptagen i katalogen sid 232.