357
1108878

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Norrbro en höstkväll"

Olja på pannå 19 x 31 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel (enligt etikett a tergo inköpt direkt från Nils Kreugers ateljé 4/6 1930); fru Asta Lamm, Stockholm; privat samling.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1908, sid 273, nr. 445.

Förstudie till kat nr 356 "Norrbro en höstafton" (olja på duk, 90 x 149 cm, 1908).