358
1065176

Stefan Johansson

(Sverige, 1876-1955)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 100 - 43 800 EUR
36 500 - 45 600 USD
Klubbat pris
370 000 SEK

Stefan Johansson
(Sverige, 1876-1955)

"Sommarkväll"

Signerad Stefan och daterad -35. Akvarell på duk 69 x 41,5 cm. Originalram i satinvalnöt utförd av konstnären. Totala mått inklusive ram 83,5 x 56 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande säljares släkting 1944; därefter i arv.

Folke Holmér och Stefan Johansson, "En bok om Stefan Johansson", 1958, avbildad helsida, sid 96.

Stefan Johansson specialiserade sig tidigt på porträttet och interiören, men han har också målat landskap och stadsbilder. Folke Holmér beskriver i "En bok on Stefan Johansson" de optiska fenomen som kom att fascinera konstnären; en gatlyktas prismatiska utstrålning en regnvåt kväll, den mångfärgade auran kring ett ensamt brinnande ljus, belysningseffekten av en ordinär bordslampa i ett asketiskt hållet rum. Konstnären varierar dessa motiv med en ödmjuk känsla för både de optiska och de emotionella värdena. Med symmetri och en nästan matematisk precision i komposition och formgivning förmedlas en mystik som bottnar i hans livsåskådning. Stefan Johansson målar nästan uteslutande med akvarell på duk vilket ger en sober och sparsmakad distinktion åt hans konst. Folke Holmé avslutar sin essä: "Tystnad och stillhet, en atmosfär av högtidlig ro, av andakt och fint allvar, detta är Stefan Johanssons gåva till eftervärlden."

Konstnär