376
1112300

Hildegard Thorell

(Sverige, 1850-1930)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Hildegard Thorell
(Sverige, 1850-1930)

Ung kvinna med solfjäder

Signerad Hildegard Thorell och daterad 1893. Olja på duk 81,5 x 59,5 cm.

Det är under åren i Frankrike som Hildegard Thorells talang blommar ut. I Paris studerade hon för Léon Bonnat, Jean-Léon Gérôme och Bastien-Lepage.

1880 ställer hon för första gången ut på Parissalongen och det blev hennes genombrott. Debutmålningen hamnar i Göteborgs Konstmuseums samlingar. Den skandinaviska konstnärskolonin i Paris växte vid denna tid snabbt till att omfatta ett 30-tal målare. Vid salongerna 1880 och 1881 var inte mindre än 22 svenska målare och skulptörer representerade.

I likhet med sina kvinnliga kolleger - Julia Beck, Emma Toll, Elisabeth Keyser och Jeanna Bauck influerades Hildegard Thorell starkt av de nya svängningarna i konstens huvudstad. Hon skulle bli en av de svenska impressionisterna.

I katalognumret visar Hildegard Thorell prov på hur skicklig målare hon blev under åren i Frankrike, med långt driven känsla för ljus och färger. Ögonen är närmast levande och hela ansiktet är fångat med teknisk briljans. Dagsljuset som faller in och träffar den unga kvinnans hy är mästerligt återgivet - allt med impressionistens penselföring