377
1078691

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Kristina Anna Dohna" (1729-1792)(gift Falkenberg, Leijonhufvud)

Duk uppklistrad på pannå 46 x 37,5 cm.

Tilläggslista

Litteraturhänvisningen rör en liknande målning av konstnären.

Proveniens

Möjligen tidigare i de Falkenbergska samlingarna på Lagmansö, Södermanland.

Stig Roth, "Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel", 1936, upptagen i katalogen över konstnärens arbeten, kat nr 133, sid 243.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 208-209. (SPA 1916:495)

Kristina Anna Dohna var i sitt första gifte gift med friherre K Falkenberg af Trystorp och sedan med friherre Axel Gabriel Leijonhufvud.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

53. John Kandell, unikt skåp, ”Hortensiaskåpet”, utfört av Kandell i sin egen ateljé 1984.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK